Producătorul de lactate Erbalact promovează produsele din gama Nucet ca fiind „mănăstirești”, folosind chiar imaginea Mănăstirii Nucet, despre care spune că le-a fost sursă de inspirație, dar ștergând crucile de pe toate etichetele produselor.
„Inspirația noastră vine chiar de la mănăstirea din vecinătate, Mănăstirea Nucet, de unde am preluat rețetele pentru câteva specialități”, precizează producătorul pe site-ul oficial.
Ceea ce uită să precizeze producătorul este ștergere crucilor de pe toate etichetele produselor comercializate.

Poza, realizată sâmbătă, 11 septembrie, ne-a fost trimisă de un cititor, căruia îi mulțumim pe această cale. Problema, însă nu este nouă, ea fiind semnalată de presă încă din 2017.
În imaginea de mai jos este Mănăstirea Nucet, cu Sfânta Cruce.


- Patriarhul României, în Pastorala de Paști: Să ne rugăm să fie pace în țara noastră și în întreaga lume - 13 aprilie 2025
- Intrarea Domnului în Ierusalim. Duminica Floriilor - 12 aprilie 2025
- Europarlamentarul Claudiu Târziu, reacție la declarațiile lui Victor Ponta: Un impostor iresponsabil care a pus interesele altui stat peste siguranța României - 11 aprilie 2025
Ar fi fost mai „corect politic” să pună niște semiluni în loc de cruci. 😉