Patriarhul Serbiei l-a felicitat pe tenismanul Novak Djokovic: Crucea este forța și semnul! Aurul tău răscumpără Jocurile Olimpice

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Sârbe l-a felicitat pe tenismanul Novak Djokovic, pentru titlul olimpic câștigat, duminică, la Jocurile Olimpice de la Paris.

„Mulțumesc, Nole! Crucea este forța și semnul! Dumnezeu este mare!

Aurul tău strălucește deasupra aurului olimpic. Aurul tău răscumpără Jocurile Olimpice!”, a transmis, pe Instagram, Patriarhul Serbiei.

Reamintim că tenismanul sârb Novak Djokovic a câştigat, duminică, finala olimpică a turneului masculin de la Paris, în fața spaniolului Carlos Alcaraz.

Novak Djokovic, numărul doi mondial, a câştigat prima sa medalie de aur la Jocurile Olimpice, după ce l-a învins peCarlos Alcaraz cu scorul de 7-6 (7/3), 7-6 (7/2).

Imediat după victorie, Novak Djokovic s-a pus în genunchi și a făcut semnul crucii.

Mesajul Patriarhului Serbiei a fost făcut în contextul blasfemiei de la ceremonia de deschidere a jocurilor olimpice de la Paris.